18° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Caniden Şaşırtan Karar

Caniden Şaşırtan Karar Yeni Zelanda’da iki camiye saldırarak 50 kişiyi öldüren terörist avukat istemediğini savunmasını kendisinin yapacağını söyledi. Saldırıya ait görüntüleri paylaşan bir kişi ise tutuklandı. Yeni Zelanda’daki katliamı gerçekleştiren terörist Brenton Tarrant mahkemeye çıkarılmış mahkeme kendisine bir avukat tahsis etmişti. Tarrant avukatını azletti ve savunmasını kendisinin yapacağını söyledi. Mahkeme, teröristin bu yolla dava sürecini […]
Dünya - Mart 18, 2019 12:00 pm A A

Caniden Şaşırtan Karar

Yeni Zelanda’da iki camiye saldırarak 50 kişiyi öldüren terörist avukat istemediğini savunmasını kendisinin yapacağını söyledi. Saldırıya ait görüntüleri paylaşan bir kişi ise tutuklandı.

Yeni Zelanda’daki katliamı gerçekleştiren terörist Brenton Tarrant mahkemeye çıkarılmış mahkeme kendisine bir avukat tahsis etmişti. Tarrant avukatını azletti ve savunmasını kendisinin yapacağını söyledi.

Mahkeme, teröristin bu yolla dava sürecini görüşlerini duyurmak için bir platforma dönüştürmeye çalışabileceğini düşünüyor.

Kovulan avukata göre “Tarrant’ın aşırı görüşleri dışında zihin sağlığında bir sorun yok. Hiçbir pişmanlık belirtisi göstermiyor”.

Terörist 70 sayfalık bir manifestoyu saldırıdan 10 dakika önce Başbakanlığa yollamıştı. Sonra da Facebook’tan katliamı canlı yayınlamıştı.

Orijinal video Facebooktan kaldırıldı ancak görüntülerin kopyaları yine yükleniyor. Sosyal medya ağı ilk 24 saatte 1.5 milyon videoyu sildi.

Videonun yayılmasını önlemek için Yeni Zelanda hükümeti de önlem alıyor. Görüntüleri paylaşan bir kişi tutuklandı, kefalet isteği reddedilen 22 yaşındaki sanık 5 Nisan’a kadar tutuklu olarak yargılanmaya devam edecek.

Tarrant’a katliamda yardımcı olanlar var mı? bu soru ilk günden beri soruluyor.

Yeni Zelanda polisine göre terörist saldırıyı tek başına düzenledi.

Buna karşın Avustralya Polisi ise Tarrant’ın kızkardeşi ve eşinin erkek arkadaşının evlerine baskın yaptı. Terörist ile ilgili belgeler arandı.

Tarrant katliamda 5 silah kullanmıştı. Teröristin silahları internetten sipariş edip aldığı belirlendi.

Saldırının ardından ülkedeki silah yasası da yeniden tartışmya açılmıştı. Başbakan Jasinda Ardern yasayı değiştireceklerini açıklamıştı.

Değişiklik için harekete geçildi. Başbakan Ardern kabinenin değişikliğe prensipte onay verdiğini ayrıntıları 10 gün içinde açıklayacaklarını söyledi.

Bu haber 410 kez okundu.
Dünya - 12:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.