10° Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Edirne’de İstihdam Seferberliği

Edirne’de İstihdam Seferberliği Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçen “2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği” bilgilendirme toplantısı Edirne Sanayi ve Ticaret Odası’nda (ETSO) gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt: “İş garantili fabrikalarla görüşüyoruz. Fabrikada stajını yapsın ama aynı zamanda orada stajı bittikten sonra da iş garantisi olsun gibi faydalı çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz.” Diye […]
Ekonomi - Mart 21, 2019 1:13 pm A A

Edirne’de İstihdam Seferberliği

Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçen “2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği” bilgilendirme toplantısı Edirne Sanayi ve Ticaret Odası’nda (ETSO) gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt: “İş garantili fabrikalarla görüşüyoruz. Fabrikada stajını yapsın ama aynı zamanda orada stajı bittikten sonra da iş garantisi olsun gibi faydalı çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz.” Diye konuştu.

‘2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve ETSO Meclis Başkanı M. Emre Alp katıldı.

İstihdam Seferberliği’nin 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş hayatına yeni bir istihdam seferberliği çağrısı yaparak başladığını belirten Zıpkınkurt, yeni istihdam çağrısı ile birlikte işveren ve çalışanlar için önemli avantajlar doğacağını söyledi.

“Kadın İstihdamında Edirne İlk Sırada”

Bu seferberlik ile birlikte ağırlıklı olarak Edirne’de tekstil alanında teşvikler yaratılacağını söyleyen Zıpkınkurt: “İşçi İŞKUR’a başvuru yapacak ve o şekilde ilerleyecek. Esnaf kefalet kooperatifi altında oda borsa ve Esnaf faaliyet kooperatifi ortaklığıyla atölye kurduk. Tekstil üzerine eğitim veriyoruz. 70 adet makinemiz var ve personel hazırlıyoruz. Fabrikaya hazır bir şekilde gidiyor ve zaman kaybetmemiş olunuyor. Kursa gideninde aynı zamanda iş garantisi oldu. İş garantili fabrikalarla görüşüyoruz. Fabrikada stajını yapsın ama aynı zamanda orada stajı bittikten sonra da iş garantisi olsun gibi faydalı çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz.” Diye konuştu.

Edirne’de bana göre işsizlik olmadığını vatandaşın iş seçtiğini söyleyen Zıpkınkurt, sanayi bölgelerinde fabrikaların çalıştıracak işçi bulamadıklarını çevre il ve ilçelerden işçi getirildiğini ifade etti.

“Eylem Planı Geliştirilmeli”

Öztürk, İş arayanların mavi yaka ara eleman ve beyaz yaka olarak ayrılması gerektiğini öne sürerek bu konuda stratejiler geliştirilmesi gerektiğini bu sayede daha doğru iş alımları olacağını dile getirdi. Öztürk şöyle devam etti: “Edirne’de iş arayanları da üçe ayırmamız gerekiyor. Mavi yaka, ara eleman ve son olarak beyaz yaka. Genel olarak şehirde herkes bir şekilde çocuğunu okutuyor. Belirli bir eğitim seviyesinde olan insanlardan bahsediyoruz. Eğitim seviyesi iyi olan insanları bir tekstil atölyesine götürüp burada çalış dediğinizde sıkıntı çıkıyor. Çalışmak istemiyorlar. Beyaz yaka mavi yaka olarak baktığımızda ise mavi yakada ciddi bir sıkıntı var. Daha doğrusu çalışacak personel bulunamıyor. Yatırım yapacak insanlar da bu şehre geldiklerinde araştırma yaptıklarında bu tabloyu görüyorlar. Beyaz yakalıların mutlaka çalışabileceği yerlerde ise yatırım yapmamız gerekiyor. Burada olanlar ise iş bulamadıklarından dolayı başka şehirlere gitmek zorunda kalıyorlar. Bununla ilgili bir eylem planı oluşturulması gerekir.”

Öztürk, işverenlerin en çok ara eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek, bu kısımdaki eksiği tamamlamanın Edirne’deki ticari yönü rahatlatmaya yarayacağını ve avantaj sağlayacağını söyledi.

Bu haber 492 kez okundu.
İlgili Haberler
Ekonomi - 1:13 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.