10° Kapalı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home/edirneon/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Venezuela’da Firari Askerlerin Sayısı Arttı

Venezuela’da Firari Askerlerin Sayısı Arttı Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela’da silahlı kuvvetlerden firar edip, Kolombiya’ya sığınan askerlerin sayısının bin civarında olduğu bildirildi. Kolombiya göç idaresi Migracion Colombia’nın paylaştığı bilgilere göre, 23 Şubat’ta başlayan protestolardan bu yana Venezuela’dan Kolombiya’ya geçen firari askerlerin sayısının bine yaklaştığı kaydedildi. Kolombiya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de askerlerin ailelerine mensup […]
Dünya - Mart 18, 2019 4:00 pm A A

Venezuela’da Firari Askerlerin Sayısı Arttı

Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela’da silahlı kuvvetlerden firar edip, Kolombiya’ya sığınan askerlerin sayısının bin civarında olduğu bildirildi.

Kolombiya göç idaresi Migracion Colombia’nın paylaştığı bilgilere göre, 23 Şubat’ta başlayan protestolardan bu yana Venezuela’dan Kolombiya’ya geçen firari askerlerin sayısının bine yaklaştığı kaydedildi.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de askerlerin ailelerine mensup 400 kişinin daha Venezuela’dan Kolombiya’ya sığındığını belirtti.

Bakanlık, uluslararası insan hakları sözleşmesi gereği, sığınmacılara kabul ve koruma sağlayacaklarını açıkladı.

Kolombiya hükümeti yetkilileri, sığınmacıların gerekli yasal prosedürleri tamamlamasının ardından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ofisinin sağladığı lojistik destekleri kullanacaklarını kaydetti.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guiado tarafından atanan Venezuela’nın Bogota Büyükelçisi Humberto Calderon Berti, geçici barınma ve insani yardımları sürdüreceklerini belirtti.

– 23 ŞUBAT PROTESTOLARI

Venezuela güvenlik güçleri arasında 23 Şubat’ta başlayan firarlarda son sayı, Kolombiya Göç İdaresi’nin paylaştığı rakamlara göre 700’ü aşmıştı.

Venezuela Hükümeti ise akabinde aldığı bir kararla 1 tümgeneral ve 3 albayın da aralarında bulunduğu 116 askeri “vatana ihanet” ve “firar” suçlamasıyla ordudan ihraç etmişti.

 

Bu haber 541 kez okundu.
İlgili Haberler
Dünya - 4:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.